Aro Velmet x Sindi Muuseum


Aro Velmet

Näitus koos audiotuuriga „Ulmade linn“ Sindi Muuseumis ja linnaruumis 

 03.07.2021–5.09.2021

Avamine 03.07 kell 16.00!

Vabrik on töö. Vabrik on kodu. Vabrik on pidu. Vabrik on kool. Vabrik on poliitika. Vabrik on elu.

Selline oli tööstusajastu nägemus ratsionaalsest ühiskonnast. Nii nagu insenerid panid millisekundise täpsusega tööle tootmisliinid, nii pidid hoolikalt planeeritud vabrikulinnad panema õilmitsema terved kogukonnad. Taolisi utoopilise eksperimente tehti üle kogu maailma. Šotimaal, New Lanarkis. Brasiilias, Fordlandias. Lõuna-Aafrikas, Kimberleys. Nõukogude Liidus, Magnitogorskis. Eestis, Sindis.

Linnaruumituur “Ulmade linn” viib külastaja teekonnale läbi kolme sajandi ja nelja kontinendi vabrikulinnade, mis kõik on peidus Sindi erinevates osades. Audiogiid toob külastajani inimesed, kelle elu on hällist saadik olnud seotud Sindi tekstiilivabrikuga. Linna paigutatud infotahvlid näitavad, kuidas Sindit kujundasid needsamad tööstusajastu hoovused, mis on kujundanud kogu maailma vabrikulinnade nägu. Kas vabrikulinnad pakkusid töölistele ennenägematuid mugavusi, hoolekannet ja haridust või hoidsid nad töölisi oma raudses haardes? Mille poolest erinesid kapitalistlikud ja sotsialistlikud vabrikulinnad? Mis jääb vabrikulinnast järele, kui sellest kaob vabrik?

Kas vabrikulinnadesse ehitatud ulmad on unistused või hoopis luupainajad?


Aro Velmet töötab Lõuna-California Ülikoolis professorina, olles erialalt teaduse-, tehnoloogia- ja meditsiiniajaloolane. Eestis on Aro ennekõike tuntud kui ajakirja Vikerkaar toimetaja, kirjanduskriitik ja esseist. Teda paeluvate teemade ring on lai: kolonialism, teadusajalugu, tööstus- ja keskkond, tervishoid, soo- ja võrdõiguslikkuse küsimused, majandus ja sotsiaalne võrdsus, liberalism ja demokraatlikud vabadused ja kultuuriajalugu.

Sindi Muuseum asub majas, kus 17. novembril 1902 asutati Sindi Kalevivabriku ühisus – esimene kooperatiiv Eestis. Tänaseks oma tegevuse peatanud Sindi kalevivabrik oli esimesi tõelisi mehhaniseeritud suurtööstusi siinsetel aladel, mille rajas Riia kaupmees Johann Christoph Wöhrmann 1833. aastal. Muuseumi põhiekspositsioonis tutvustatakse Sindi tekstiilitööstuse ja vabriku ajalugu, vabrikutööliste elu-olu ning Sindi linna ja kooli ajalugu. Väikeses kööktoas saab vaadata möödunud sajandi tööriistu ja naiste käsitööd. Ülevaade antakse ka Sindi haridus-, spordi- ja seltsielust.


Näitus koos audiotuuriga „Ulmade linn“ saab alguse Sindi Muuseumist ja kulgeb edasi linnaruumis.

Muuseumis näeb külastaja ka väikest näitust. 2015. aastal töötasid Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri, sisearhitektuuri ja restaureerimise tudengid ja TTÜ inseneriõppe tudengid välja neli ideed, kuidas taaskäivitada Sindi linn ja siduda ühtseks tervikuks linna keskel asuvad vabrikuvaremed, jõekallas ja inspireeriv väike aedlinn. Töötubade tulemusel valminud plaane esitleti Tallinnas juhendajatele, Sindi vabrikuterritooriumi omanikule ja vallavanemale. Nüüd jõudsid need plaanid esimest korda Sinti.


NB! Audiotuuri kuulamiseks võtke kaasa oma nutiseade ja kõrvaklapid, audiofailid leiab: www.proloogkool.eu/sindi 


Infotahvlite sisu autor: Aro Velmet

Kujundus ja teostus: Kaarel Künnap

Graafiline disain: Viktor Gurov

Helitöötlus: Paul Lepasson

Tõlge vene keelde: Darja Andrejeva, Juri Vihterpal







Täname: Aita Puust, Rahvusarhiiv, Eesti Rahvusringhääling, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Lõuna-California Ülikool, Miloš Jovanović, Linda Kaljundi, Ingrid Lekk, Uku Lember, Jana Malõh, Katherine Marino, Aadu Must, Indrek Raadik, Anneli Randla, Tori Vald.

Sindi Muuseum on avatud:

K–N 11.00–17.00

R–P 10.00–16.00

Tasuta

Aadress: Pärnu maantee 26a, Sindi linn, Tori vald, Pärnu maakond



Aro Velmet Sindi Muuseumi ees, talv 2021

Eesti keeles