Uku Sepsivart x Järvselja Õppe- ja Katsemetskond
Uku Sepsivart Järvselja õppe- ja katsemetskonnas26.04–07.09.2024
T, K, N kell 10.00–17.00 ja L 12.00–18.00; muul ajal kokkuleppel
“See oli üks kõva töö praktikum, mis kestis kolm nädalat. Ilmad olid ilusad, sinililled, ülased, maikellukesed ja paljud muud metsalilled puhkesid õitsele, linnud laulsid, käod kukkusid, hommikul kudrutasid tedred – nii ilus oli, et tagant järele mõeldes hakka või nutma!”
Ülo Eriku mälestused 1947. aasta botaanika praktikalt, raamatust “Järvselja aeg ja inimesed” (2022)
Järvselja ongi lugu legendaarsetest metsaülematest ja õppejõududest, üliõpilastest, kelle vimkad ei jää alla nende teadmiste omandamise innukusele ning loomulikult metsadest ja nendest, kes seal oma eluringi toimetavad. Siin on palju huvitavaid kohti nagu matkarajad, ürgmets, arboreetumid, taimeaed ning metsikult rikkalik ajalugu, kuid esmakordsel külastajal on keerukas selle kõige vahel orienteeruda ning saada hea ülevaade Järvselja fenomenist, mida peamiselt kajastavad arvukad trükised. Seepärast on ajutiselt ellu kutsutud Järvselja Õppe- ja Katsemuuseum, mis avab neid arvukaid kihte, kuid lisaks eksponeerib ka kunstnik Uku Sepsivarti “katseskulptuure”.
„Katseskulptuurid“ on ideed ja katsetused, mis tekkisid kunstnikul 2023. aasta vältel Järvseljal residentuuris viibides, metsakvartalites ringi konnates, ajalugu uurides, inimestega suheldes ja igapäevast elu jälgides. Õppemetskonnas veedetud aeg ja sealsed tegevused inspireerisid katsetama erinevaid looduslikke materjale. Kunstniku tõlgenduses saab Järvselja ajalugu käegakatsutavamad mõõtmed, kuid muuseumituba pole veel kõik – Järvseljal viibides tuleb minna ikka ka metsa ning teejuhtideks on siin külastajatele taas kunstniku loodud skulptuurid. Kolm skulptuuri Järvselja matkaradadel saavad suve jooksul oma lõpliku kuju koos kohalike elanikega – kuid mitte inimeste, vaid loomade-lindudega.Kuko kuraatorid-projektijuhid on Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu,graafiline disainer Agnes Isabelle Veevo, ruumi loojad Mari Möldre ja Margus Tammik; kommunikatsioon Mailis Timmi.
Täname: Tanel Piir, Ene Runtel, Mats Varik, Heino Kasesalu
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Järvselja õppe- ja katsemetskond
UKU SEPSIVART (s. 1988) on omandanud nii bakalaureuse- kui magistrikraadi (2015) Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonnas. Õpingute käigus on ta end täiendanud Soomes, viibides praktikatel Villu Jaanisoo ja Antti Laitineni stuudiotes ning vahetusõpingutel Helsingi Kuvataide Akademias, lisaks praktikal Wuzhenis Hiinas. Aastal 2012 pälvis Sepsivart MTÜ Noor Kunst ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös välja antava Noore Kunstniku preemia. Viimaste aastate jooksul on Sepsivart enda kunstipraktikat mõtestades seda võrrelnud loodusliku protsessiga ja otsinud võimalusi loodusega koos loomiseks. Alates 2023. aastast kuulub Sepsivart ka kunstnikupalga saajate hulka.
JÄRVSELJA ÕPPE- JA KATSEMETSKOND asutati 1921. aastal, kuid juba 19. sajandil toimus siin edumeelse Kastre mõisniku Nikolai von Esseni eestvedamisel metsanduse arendamine. Nii võibki öelda, et Järvselja on Eesti metsameeste kodu, kus juba üle 100 aasta on õpetatud, kuidas uurida, kaitsta ja majandada metsa vastutustundlikult. Siinne eriilmeline maastik oma metsamassiivide, soode ja soosaarte, rabade ja järvedega on andnud selleks lugematult võimalusi rohkem kui 10 000 hektaril ning siin asub ka Eesti vanim metsakaitseala – nn Järvselja ürgmets, mis tähistab just 2024. aastal kaitse alla võtmise sajandat tähtpäeva.
Avaürituse galerii 25.04.2024 (fotod Jürgen Vainola):