Mihkel Ilus + A.H. Tammsaare Muuseum
"NUTUKAEV / IGAVESTI KOOS / MUST PÄIKE"
Alates 03.11.2018
Tammsaare muuseum asub küll ajalooliselt õige koha peal (PS! Pearu prototüübi järeltulijad elavad ikka kõrvaltalus, mis on Vargamäe hoovilt silmata), kuid hoonekompleks on 1970-ndatel juba peaaegu täies ulatuses üles ehitatud teadlikult "ajastutruu” muuseumi eesmärgil.
Aga on üks kaev. Mitte see, mis lauda kõrval asub ja näeb välja täpselt nii tuttavlik kui üks nõuka-aegne talukaev välja peab nägema; ega ka mitte see, mis saunikumajade kõrval on, vaid too veidi eemal. Põhjatalu kaev, mis on seal Tammsaare-aegadest. Kogu võimsa muuseumimaastiku juures on see üsna tagasihoidlik eksponaat mõnes mõttes kõige rohkem ”päris” asi, sest kaevusalv pärineb pooleteise sajandi tagusest ajast. Ka muuseumis tehtavad ekskursioonid ja haridusprogrammid viivad osalejad alati lõpuks just sinna, kus kohtuvad ajalooline, ilukirjanduslik ja tänapäevane.
Projekti ”Kunstnikud kogudes” käigus sai kaev uue vormi. Kaevu maapealne osa on lihtne, ei eputa liigsete kaunistustega, vaid hoiab funktsionaalset joont. Kaks tugipuud, mille juured ulatuvad nüüd taevasse, viitavad kaevule kui alati veidi müstilisele läbipääsule eri maailmade vahel. Lisaks toimus 2019. aasta kevadel kaevusalve (taas) süvendamine veesooneni. Nii saab nüüd kaevust üle saja aasta jälle tassida kaelkooguga vett ülahoonetesse — võimalus kogeda 19. sajandi argiparatamatust omal nahal viib Tammsaare loomingu olustikule uuel viisil ligemale.
See on austusavaldus raskele tööle, igapäevasele pingutusele, mis on Vargamäe ja meie mineviku arhetüübina kollektiivses teadvuses kinnistunud. Siit me tuleme, kaelkoogu ja kahe täis veeämbriga, ning vaatame, kaugele on jaksu minna. Aga minna tuleb!
Miks ”Nutukaev”? Juured ülespidi puid teatakse olevat ka leina märgi (siinkohal võib ehk mõelda Vargamäe Krõõda raskele elule). Vikipeedia kirjutab romaani ”Tõde ja õigus” kohta järgmist: ””Tõde ja õigus” on tõsine ja väga pisaraterohke teos. Nimelt kohtab nutmist, nutu äärel olemist, pisarate neelamist jne pea igal kümnendal leheküljel.” Aga üks korralik peatäis nuttu võib olla puhastav, vabastada kogunenud pinged ja frustratsiooni. Võib-olla võib kaev sümboliseerida ka hetke endaga, enda kogumist? Ja muidugi sotsiaalset aspekti: oodatud ning ootamatuid kohtumisi — mis igapäevaga toime tulla aitavad.
Mihkel Ilus (1987) on õppinud maalikunsti Tartu Ülikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias. Ta on (visuaal) kunstnik, kes töötab sageli suuremõõtmeliste installatsioonidega, kus maaliga seonduv lähenemine on kesksel kohal. Olulise osa tema tegevusest moodustab formaadi- kriitika ning kaasaegse näitusekultuuri ja etenduskunsti põimimine. Viimasel ajal tegelenud objektse kunsti erinevuste uurimisega black-boxi- ja white-cube’i-tingimustes, millele on lisandunud otsing leida psühholoogilist laetust materjalidest. Ilus on pälvinud Lembit Rändi stipendiumi (2009), Eduard Wiiralti stipendiumi (2012), Amandus Adamsoni hõbetähe (2015) ja EKA MA lõpetaja preemia (2015).
A. H. Tammsaare Muuseum Vargamäel on kirjaniku sünnikodu, mis inspireeris teda kirjutama romaani ”Tõde ja õigus”. See on koht, kus kanged naabrimehed Andres ja Pearu sooga maadlesid, kahasse kraavi kaevasid ja paljukõneldud eestlase jonni ajasid. Muuseumis saab tutvuda kirjaniku kultuuri- ja kirjanduspärandiga, otsida ja leida paralleele romaani ning kirjaniku sünnitaluga. Lisaks saab ülevaate 19. sajandi Järvamaa taluelust. Tammsaare Muuseum on tuntud ka suveetenduste poolest.
Mihkel Ilus oli muuseumis residentuuris 03.–14. mai 2018.
Residentuuri toetas ka Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp!
Publikuprogramm
03.11.2018 Kunstibuss Tallinnast
15:15–16:15 Mihkel Ilusa projekti tutvustus ja vestlus kunstnikuga18.05.2019 Muuseumiöö
16:30–17:30 ”Kunstnikud kogudes” projekti kokkuvõte (Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu)
17:30 Pika laua pidu Kuko viimase avatud projekti puhul, koos Mihkel Ilusa valitud kaamos-muusika, Aigar Valsi live’i ja Marika Agu (KKEK) DJ set’iga.
16:00 Mihkel Ilusa näituse ”Päike teab oma loojamineku aega” avamine Järva-Madise kirikus
18:00 Vestlus koos kaevumeistritega kaevu puhastamise ja veesoone avamise kõrvale
Suur tänu: Tammsaare Muuseumi pere, Random Solutions OÜ, Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp
Galerii
Pildid hilissügisest külaskäigust muuseumisse: