Aet Ader ja Laur Kaunissaare + Narva-Jõesuu Koduloomuuseum
"Puhkus on töö"
19.05.–24.08.2018
Töö ja puhkus on tänapäeva elu peateljed. Tööd tehakse palju ning puhkust kui katkestust oodatakse helge unistusena. Kuid ühe puhkus on teise töö ja kuskil pole see ilmsem kui monofunktsionaalses kuurortlinnas. Narva-Jõesuus on palju puhatud. Siin on tehtud ka palju tööd, et teised saaksid puhata.
Narva-Jõesuu tänapäevane külastaja võib õhus aimata nostalgia magusmõru hõngu. Selle linna puhul meenutatakse imetlusega puhkamise kuldaega, kuid ka kuldaegu on siin olnud mitu – Tsaari-Venemaa, sõdadevahelise Eesti ja Nõukogude Eesti periood.
Kuulsusrikkast minevikust saab Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis põhjaliku ülevaate. Kuskil äriplaanides on ehk juba olemas ka tulevik. Kuid on üks aeg, mis on sellest muuseumist puudu.
Aet Ader ja Laur Kaunissaare lõid ekspositsiooni Narva-Jõesuu kui puhkusepaiga olevikust – hetkest, mil puhkuseunistus kohtub tööreaalsusega. Koostöös fotokunstnik Diana Tamanega sündis fotoseeria praegustest Narva-Jõesuu spaadest: Noorus, Meresuu ja Narva-Jõesuu Sanatoorium. Koduloomuuseumi kahel verandal, mis ei ole tavapäraselt sellisel kujul külastajatele avatud, eksponeeriti lisaks fotoseeriale ka objekte kaasaegsest puhkuse-kultuurist. Näitus avas nii külastajate kui ka töötajate maailmad ning keskendus aegade-ülesele solidaarsusele, mis meid kõiki töörabamises ja puhkuseihas ühendab.
Näituse kujundus ja tekstid: Aet Ader, Laur KaunissaareAet Ader (1985) on arhitekt, üks büroo b210 asutajatest, Eesti Arhitektide liidu asepresident aastatest 2014—2018. Ta on olnud ajakirja Ehituskunst peatoimetaja (koos Kadri Klementiga) ning kureerinud b210-ga aastal 2013 Tallinna arhitektuuribiennaali ”Taaskasutades nõukogude ruumipärandit”. Ader juhendab Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- teaduskonnas koos Katrin Kooviga magistristuudiot ja b210-ga matkajate metsataristu disainistuudiot.
Laur Kaunissaare (1982) on olnud dramaturg teatris NO99, Kanuti Gildi SAAL-is ja Tallinna Linnateatris. Lisaks on Kaunissaare koordineerinud Kultuuripealinn Tallinn 2011 interdistsipli-naarsete projektide programmi ning oli aastal 2018 valminud žanriülese suurteose ”Saja lugu” dramaturg.
Diana Tamane (1986) on läti juurtega eesti fotokunstnik. Ta on õppinud Tartu Kunstikoolis ja Sint Lucase kunstikoolis Brüsselis ning viibis aastatel 2015—2016 HISK-i residentuuris Gentis.
Narva-Jõesuu Koduloomuuseumi püsiekspositsioon tutvustab rohke pildimaterjali kaudu kuurortlinna ajalugu ja kultuuri, eksponeerides Narva-Jõesuuga seotud nimekate loomeinimeste kirju, dokumente, fotosid ja raamatuid (reprodena). Selles omaaegses ”Eesti Rivieras” on elanud või suvitanud palju tuntud inimesi ning muuseumi majas on mõnda aega puhanud ka kirjanik A. H. Tammsaare.
Aet Ader ja Laur Kaunissaare residentuur muuseumis toimus 02.–11. märts 2018.
Publikuprogramm
19.05.2018 Kunstibuss Tallinnast
14:00–16:00 Eesti Arhitektuurimuuseumi ”Avatud majade“ ekskursioon Narva-Jõesuus Madis Tuuderi juhtimisel
17:00 näituse ”Puhkus on töö“ avamine Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis
19:00 Muuseumiöö programm: esinevad rahvatantsijad, esitatakse romansse; kunstnikud viivad näitusel läbi eesti- ja venekeelse ringkäigu
24.08.2018 Näituse finissage, vestlusring kuurortlinna lähiminevikust ja lähitulevikust Vjatšeslav Fjodorovitš Bakiniga, sanatooriumi Noorus direktoriga 1980. aastatel.
Suur tänu: Ljubov Nikkar, Narva-Jõesuu Koduloomuuseum, Narva-Jõesuu linnavalitsus, Darja Andrejeva, Mihkel Lember ja Tõnu Narro, Meresuu SPA, Narva-Jõesuu Sanatoorium, Noorus SPA, Madis Tuuder, Eesti Arhitektuurimuuseum
Galerii
Ühel pildil on Aet ja Laur ka koos toonase muuseumi juhataja Ljubov Nikkariga.