Ingrid Allik x Räpina Paberivabrik

Ingrid Allik (EST) & Räpina Paberivabrik koos Aigi Orava (EST), Tiina Kaljuste (EST), Kaisu Lundelini (FIN), Riikka Wesamaa (FIN) ja Martin Allikuga (EST/SWE)

Püsi-linnaruumiinstallatsioon

Räpina Paberivabrik on tegutsenud aastast 1734 ning on seega Eesti kõige vanem pidevalt tegevuses olnud tehas. Kuigi paljudele seostub Räpina Paberivabrik värviliste joonistupaberi mappidega, siis ettevõtte peamine fookus on pakendinurkade tootmine rahvusvahelisele turule. Paberivabrik oli muide roheline juba enne kui see popiks sai – oma toodangu valmistamiseks koguvad nad vanapaberit, mida pidevalt uuendatud tänapäevase tehnoloogiaga ümber töötlevad. 

Mis võiks olla parem ellujäämise kunst kui väärikas pärand kombineerituna kaasaegsete tehnoloogiatega? Kunstnik Ingrid Allik, kes koos kolleegidega Eestist ja Soomest viibis suvel 2023 residentuuris paberivabrikus ning Räpina Loomemajas, on seda tunnetanud ka oma varasemas loomingus, tõlgendades keraamikat ning savi uudses võtmes. “Kased kuubis” on uus maamärk Räpina linnaruumis, mis ühendab maastikuarhitektuuri ja kunstnike loodud objekte, et jutustada lugu paberivalmistamise pikast ajaloost linnas. Võttes kasutusele seni üsna tähtsusetu mururiba, mis jäi paberivabriku parkla ja sissepääsu vahele, on kunstnike, maastikuarhitekti ning vabriku ühise panusena rajatud nii läbimõeldud värav vabrikusse kui ka lihtsalt hea avalik ruum peatumiseks ja lähemalt uurimiseks.

“Kased kuubis”

Teose nö maa-aluse, nähtamatu osa moodustavad maastikuehitus-tööd, mille teostas vastavalt kunstnike nägemusele Räpina Paberivabrik, maa-ala omanik. Ala puhastati ja täideti ühtlaselt pinnasega, sellele rajati selgelt eristuvad piirid sõidutee ja parkla vahel. Kui enne käisid inimesed lihtsalt üle muru parklast vabrikusse, siis nüüd viib sinna korrastatud jalgrada, mille Räpina linn lõpetas omalt poolt ülekäiguraja rajamisega.

Installatsiooni maa-pealne, silmaga nähtav ja käega katsutav osa kombineerib maastikukujundusega kunstnike loodud elemente, mis on iseloomulikud paberi tootmise ajaloole Räpinas. Lisaks siin juba kasvavale ühele väärikale kasele istutati lisaks 18 uut kaske erineva suurusega gruppides. Kased said valitud seetõttu, et algselt valmistati Räpinas paberit just kasepuidust. Punased tellised, mida installatsioonis on kasutatud, haakuvad paberivabriku ajaloolise hoonega. Osad tellistest on käsitsi valmistatud, viitena taaskord nii traditsioonidele kui käega materjali tunnetamise olulisusele. Eksponaatideks on saanud ka vanapaberi pakid, mis siit üle tänava, vabrikus, on ootel, et saada uueks toodanguks. Lisaks on kunstnikud seganud kokku savi ja vabriku tootmisjääkidest paberipuru, kattes kuubikuid ning toestades neid vabrikus toodetavate nurkadega. Viimase kihina seovad aasamatid erinevad elemendid ning loovad lopsaka ja elurikkust täis haljasala.

Kujundatud keskkond kutsub end avastama mitmete nurkade alt ning puudutama erinevaid materjale, kuid tegelikult see ala alles hakkab oma elu elama: kõigist siia toodud elementidest püsivad kased kõige kauem; puude tugipostid eemaldatakse paari aasta pärast, papipakke ja kõike muud saab vahetada või üldse eemaldada – nagu soovis Ingrid Allik, on siin midagi uut ja midagi vana, midagi püsivat ja midagi ajutist kokku saanud.

Täname: Kaur Palm & Räpina Paberivabrik, Andres Allik, Tetsutaro Komago, Hele-Mall Maask, Leo Kütt & Räpina Loomemaja, Rait Lõhmus & EKA klaasikunsti osakond, Räpina linn, Valdis Zariņš & Lode Group, Riho Puusepp & Ryxsan OÜ

INGRID ALLIK (s. 1958) on keraamik, kelle mitmepalgelist loomingut iseloomustab autobiograafilisus ja loodusest inspireeritud vormid. Allik katsetab erinevate savide, glasuuride ja põletustehnikatega, sidudes keraamilisi objekte leidobjektidega; ta on ka üks jaapani päritolu rakutehnika parimaid eksperte Eestis. Oma installatsioonides kasutab ta hulgaliselt mitmesuguseid materjale, pidamata üht teisest väärtuslikumaks, vaid toob vastavalt väljapanekule esile teoste kooskõla ja tähendusvarjundid.

RÄPINA PABERIVABRIK valmis aastal 1734 ning on Eesti vanim seni tegutsev tööstusettevõte, mis on tootmises ajaga kaasas käinud ja pidevalt uuenenud. 1873. a jõudis Saksamaalt Räpinasse esimene paberimasin ja paberiveskist sai paberivabrik, mis valmistas mitmesugust kirja- ja trükipaberit (sh raha- ja ajalehepaberit). Kõige olulisem tootmissuund on praegu rahvusvahelisele turule suunatud nurgaprofiilid, mida valmistatakse kohapeal enda toodetud papist ja paberist. Räpina kasutab asutab toorainena vaid Eestist kogutud vanapaberit. Koos klientidega töötatakse pidevalt välja uusi spetsiaalseid lahendusi ning koos eesti inseneride ja masinaehitajatega on arendatud mitmeid ainulaadseid seadmeid, mistõttu ettevõte on oma masinapargiga Euroopas vaieldamatult esirinnas, ühendades oma tootmises kaasaegne ja loodussõbralik tehnoloogia ning ettevõtte ligi 300aastase töökogemuse.

Avaürituse galerii 07.06.2024 (fotod Jürgen Vainola):


Eesti keeles