“Kodutud tekstid” on Maria Muuki, Ott Kagovere ja Maarin Ektermanni algatatud katusnimetus vihikute sarjale, kuhu kogunevad intervjuud, esseed jm tekstid, millele justkui õiget sahtlit ei ole, kuid mis tunduvad olulised ringlusesse saata. See on avatud pilv, kuhu laetakse üles tekstid ilma hierarhiate, kronoloogia või ajalookirjutuse taagata, ilma kindla õppekava, sisendite ja väljunditeta. Aga nagu iga talletatud teadmine, võivad need vihikud saada aluseks nii ühele kui ka teisele.

Esimeste vihikutena on 2017. aasta lõpus ilmunud alateema “Kunstitöö” all tõlgituna Jan Verwoerti tekst “Ammendatus ja ülevoolavus”, alateema “Kureerimisest” all intervjuu Tiiu Talvistuga (küsijateks Maria-Kristiina Soomre ja Maarin Ektermann) ning alateema “Omaalgatuslikud kultuuripraktikad” all intervjuu Kultuuriklubiga Kelm (küsijaks Maarin Ektermann).

 “Kunstitöö” koondab materjale kultuuriproduteerimise prekaarsest reaalsusest. Uurides loomingulise töö privileegide, koormuse ja igapäevaelu vahelist tasakaalu, dokumenteerib ja jätkab sari selle aasta sügisel Fotokunstimessi raames toimunud tööteemalist avalikku programmi, mille panid kokku Muuk, Kagovere ja Ektermann.

 “Kureerimisest” koondab üleskirjutusi vestlustest kuraatoritega ja kuraatorite vahel. Aeg-ajalt tundub, et inimesed räägivad omavahel üha vähem, kolleegidevahelisi süvenenud vestlusi juhtub harva, kuid pole ilmselt kuraatorit, kes eitaks just selliste vestluste teedrajavat rolli oma kujunemisloos. See on avatud ja elav arhiiv – kindla aja- ja kohamääratlusega konspektid, mis on mõeldud täienema, paranema, ajas laagerduma.

“Omaalgatuslikud kultuuripraktikad” esitab väikestele, ise-organiseerunud algatustele küsimusi nende kujunemise, igapäevase toimimise, missiooni, motivatsiooni ja jaksu kohta, eesmärgiga tõsta neid laiema tähelepanu alla, väärtustada ja tunnustada, luua avalikult ligipääsetav arhiiv ning julgustada uute algatuste tekkimist.

Sarja on kujundatud Maria Muuk ja Ott Kagovere, väljaandmist on toetanud EKA kirjastus.


Vihikud on saadaval:

  • Tallinnas raamatupoes Puänt 
  • Tallinnas raamatupoes Lugemik (Tallinna Kunstihoones)
  • Tallinnas saab Kelmi intervjuud ka kultuuriklubist Kelm
  • Tartus Tartmusi raamatupoes
  • Tartus raamatupoes Utoopia
  • Ja sarja algatajate käest otse!