Edith Karlson x Viljandi Muuseum

Edith Karlson — Lemmikud
11.06.—24.09.2022

Tuled põlevad, kliima on jahutatud. Kultuuripärand lebab lugematutes vitriinides loogiliselt, ajatelge ning teemasid jälgides. Artefaktid on varustatud etikettidega, ruumid seinatekstidega. Ajalugu rullub tuba-toa järel külastaja ees klaarilt lahti. Viljandi Muuseumi püsiekspositsiooni astudes tekib tunne, et maailm on kontrolli all. Entroopiat on võimalik taltsutada! Isegi hunti!

Kogu selle objektiivse maailma sees toimetavad siiski inimesed. Koguhoidjad oma pikaajalise kogemusega, kes on uuristanud enam kui 150 000 säiliku keskele oma rajad. Edith Karlson palus neil valida kogudest ühe objekti ning salvestada selle kohta põhjendus, miks see objekt neile oluline on. Mõnikord on kohe selge, millest jutt käib, mõnikord peab pikemalt mõistatama. Lood esemetest on mahlakad, põnevaid detaile täis, humoorikad.

Karlsoni loodud valged vormid, mis neile lugudele pesaks on saanud, meenutavad aga modernistlikke abstraktseid skulptuure. Neid oleks keeruline täpselt katalogiseerida ja ammendavalt kirjeldada. Igal juhul ei ole need lähker, raamat, hunt. Ei ole ka Karlsoni varasemast loomingust tuttavad koerad, dinosaurused, linnud, maod ega inimesed. Need on justkui palakad, mis on väändunud ja tardunud iga kord erinevasse asendisse, meenutades orgaanilisi vorme — need võivad olla midagi, mida näeb vaadatuna läbi mikroskoobi või vastupidi, midagi, mida näeb, vaadates kaugusesse. Monumentaalsus pressib end tuppa ja laiutab püsiekspositsioonis, võttes endale ruumi ning tuues järjepidevalt kuuldavale lugusid. Lemmikud on lahti! Korrastatud maailma on sisenenud ebamäärasus ja subjektiivsus...

EDITH KARLSON on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri eriala (BA, 2006; MA, 2008). Teda on
autasustatud EKA noore kunstniku preemiaga (2006), Köler Prize’i publikupreemiaga (2015) ning Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiaga (2019). Edith Karlson on kunstnikupalga saaja aastatel 2018—2020 ja 2022—2024. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali
peapreemiaga.

VILJANDI MUUSEUM asub 18. sajandi lõpul Schölerite perekonnale ehitatud endises apteegihoones. 1878. aastal asutatud muuseum kolis praegusesse hoonesse 1942. aastal. Maakonnamuuseumide hulgas on Viljandi Muuseum enam kui 150 000 säilikuga kogu üks suuremaid. Muuseumi püsiekspositsioon paikneb kahel korrusel ning annab ülevaate Viljandimaa loodusest ja ajaloost muinasajast 20. sajandi keskpaigani.

Väljapanek algab siinset loodust tutvustava ruumiga. Esi- ja keskajast annab ülevaate rikkalik kogu arheoloogilisi leide, kaugeid aegu aitavad ilmestada Viljandi ordulinnuse ja Lõhavere muinaslinnuse maketid. Rahvakultuuri tutvustab rehetoa makett ning rahvarõivaste ja ehete väljapanek. 19.—20. saj ajaloost saab ülevaate muuseumi teisel korrusel.

Soomaa veerel Hüpassaares asub ka sõsarmuuseum – helilooja Mart Saare majamuuseum.

www.muuseum.viljandimaa.ee
FB: viljandi.muuseum

Täname:  Viljandi Muuseumi töötajad ja eriti Jaak Pihlak ning Reet Vaiksalu; Raul Saaremets, Roland Karlson, Johannes Säre, James Pearson, Peeter Talvistu!

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Muinsuskaitseamet

SÜNDMUSED

10.06.2022
kell 17.00
Näituse avamine ja kunstnikuvestlus Reskripti
stsenaariumi ”Kunstniku 10” järgi

08.09.2022
”Kunstnik koolis” ehk külastused
Viljandi üldhariduskoolidesse ning Viljandi
Kultuuriakadeemiasse

09.09.2022
kell 16.00
kunstikriitik ja õppejõud Gregor Taul vestleb
Edith Karlsoniga

24.09.2022
Näituse finissage


Johan Laidoneri plats 10
T–L 10–17
Pääse 4 €; õpilane/tudeng 2 €; perepääse 8 €


Eesti keeles