Jevgeni Zolotko + Sillamäe muuseum


"VIIVIKONNA PASSAGES"

29.06.–31.08.2018

Jevgeni Zolotko näitus Sillamäe Muuseumis oli minevikukildudest komponeeritud mälupilt ja ühtaegu ka nihestatud kohaspetsiifiline ruumikogemus. Kunstnik käsitles Viivikonna, Sillamäe linna lähistel paikneva asula hetkeseisu endiste ning praeguste elanike suuliste mälestuste kaudu. Sõjavangide ehitatud kaevanduslinn valmis 1955. aastal, hiilgeaegadel elas seal mitu tuhat inimest, nüüd vaevu mõnikümmend.

Näituse põhiaineks olnud monoloogid olid geograafiliselt seotud sealse keskse Rahu tänavaga, mille uhke stalinistlik arhitektuur seisab tänapäeval suuresti varemetes, illustreerides asula ja samanimelise karjääri lineaarset ja kohati dramaatilist vastastikust sõltuvust. Vitriinides eksponeeriti mustvalgete fotode kõrval ka üksikuid Viivikonnast pärit leidobjekte, mis tõid sealse ajakapsli Sillamäe muuseumisse.

Viivikonnas ilmutab minevik end igal sammul, andes mõista, et ajalugu pole ühesuunaline ja sile kiirtee. Zolotko poolt Sillamäe muuseumihoonele lisatud ajutises juurdeehitises* asunud ekspositsioon kõnetas ühte hääbunud elumaastikku elavate inimeste häälte kaudu. Mahajäetud asulast loodi seeläbi psühhogeograafiline kujund ning selle loo ajutine lisamine kohaliku muuseumi ekspositsiooni elustas selle peatüki nii kohalike kui ka laiema üldsuse jaoks.

* Näituse lõppfaasis selgus, et näituse jaoks loodud juurdeehitis ei vasta siiski tuleohutusnõuetele. Zolotko lammutas juurdeehitise ja eksponeeris järelejäänud näituse aja eraldatud seinapaneele koos vitriinidega muuseumi teise korruse galeriis.

Jevgeni Zolotko (1983) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri eriala bakalaureuseõppe ning jätkanud õpinguid Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna magistrantuuris. Zolotko eksperimenteerib oma töödes materjalidega ning loob ruumi terviklikult hõlmavaid narratiive. Ta on pälvinud Köler Prize’i peapreemia (2011), Anton Starkopfi nimelise skulptuuripreemia (2012), Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2013) ning ajakirja Akadeemia kunstiauhinna (2016).

Sillamäe Muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Vaivara valla taluolustikku, põlevkiviõli- tööstuse teket ja arengut ning teisi tahke Sillamäe linna ajaloost. Taasloodud on ka tüüpiline 1950. aastate tuba. Lisaks on eraldi vaatluse alla võetud muusikalise kultuuri areng, kus on ülekaalus nõukogudeaegsed eksponaadid. Suurepärane on muuseumi mineraloogia ja paleontoloogia näitus. Tänapäevaks on kinnise tööstuslinna ajastu möödas ning avastamist Sillamäe möödunud aegadest jagub küllaga. Sillamäe vana osa, kesklinn, on üks paremini säilinud 1950. aastate arhitektuuri näiteid Eestis.

Jevgeni Zolotko residentuur muuseumis toimus 19.–25. novembril 2017 ja 05.–11. jaanuaril 2018.
Kunstniku residentuuri toetas ka Sillamäe Linnavalitsus.


Publikuprogramm

29.06.2018 Sillamäe linna päev
16:00 Näituse avamine
17:00 Ringkäik näitusel ja vestlus kunstnikuga

07.07.2018 Festivali ”Mägede Hääl” väljasõit Sillamäele koos näituse ”Viivikonna passages” külastusega, näitust tutvustasid Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu.

29.08.2018 Loodusbussi väljasõit ”Tööstusmaastikud Ida-Virumaal” Tallinnast

10:15 Vaivara Sinimägede Muuseumi külastus
10:45—13:00 Ekskursioon Narva karjääris
14:40—16:40 Eesti Arhitektuurimuuseumi ”Avatud majade" ekskursioon Sillamäel Madis Tuuderi juhatamisel
16:45—17:45 Sillamäe Muuseumi ja Jevgeni Zolotko näituse külastus
18:45—19:45 Kunda Tsemendimuuseumi ja Laura Põllu näituse külastus

Suur tänu: Aala Gitt, Aleksandr Popolitov, Jelena Gorneva, Sillamäe linn, Evelin Salumaa, Kirill Tulin, Pavel Mihhailov, Stanislav Netšvolodov, Eesti Kultuurkapital

Galerii

Pildid siin on meie külaskäigust muuseumisse sügisel 2017, väga põhjaliku ülevaate muuseumi näitustest andis Aleksander Popolitov.

Eesti keeles