Kunstnikud kogudes




KUKO KUUBIS - KUNSTNIKUD KOGUDES, KOGUKONDADES JA KOLLEKTIIVIDES


“Kuko kuubis - kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides” on projekti “Kunstnikud kogudes” edasiarendus spetsiaalselt Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 regionaalse programmi jaoks. Kaasaegset kunsti ja pärandit siduv “Kuko kuubis” saadab kunstnikud loomeresidentuuri, kus autori ja kohaliku kogukonna dialoogis sünnib ainukordne tõlgendus Eesti kultuuripärandist.

Kui seni on kokku viidud kunstnikud ja Eesti väikemuuseumid, siis 2024. aastal asuvad neli loomingulist tandemit teekonnale Lõuna-Eestis hästi tuntud ühiskonnaelu sõlmpunktidest, mis esmapilgul üldse kunstiga ei seostu.  Tõstame esile kunstnike oskuse märgata harjumuspärases olukorras erakordset ning - põimides oma visiooni ja kohalikke eripärasid - leida kunsti ka seal, kus seda oodatagi ei oska.  

Nelja residentuuri tulemusena tekib neli dialoogi - neli üllatavat kunstiprojekti, millest igaüks on sümbioos autorite nägemusest ja koha vaimust.

Publiku ette jõuab tipptasemel kaasaegne kunst neljas Lõuna-Eesti paigas, mis on tuntud oma loodus-, kultuuri-, teadus- või tööstuspärandi poolest. Uute ja ootamatute dialoogide käigus mõtestavad nii kunstnikud kui külastajad harjumuspäraseid paiku hoopis teise nurga alt. 

Loe lähemalt nelja Kuko kohta Kultuuriaknast:
Üheskoos soovime elavdada kunstielu väljaspool tõmbekeskusi ning tuua Lõuna-Eestisse kvaliteetset kunsti tipptegijatelt Eestist ja lähiregioonist. Lisaks  eriilmelistele kunstiteostele ootab huvilisi ka põnev lisaprogramm.

Eestvedajad: Maarin Ektermann, Mary-Ann Talvistu
Graafiline kujundus: Agnes Isabelle Veevo

Toetaja: Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital
Tutvu Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024
programmiga SIIN

Facebook: https://www.facebook.com/kunstnikudkogudes


#kukokuubis #ArCo3 #Tartu2024 #ellujäämisekunstid #artsofsurvival




"Kunstnikud kogudes" suvi 2022:

Edith Karlson x Viljandi Muuseum

Edith Karlsoni näitus „Lemmikud“

Viljandi Muuseumi ja selle kogudega tutvumiseks viibis Edith Karlson möödunud aastal seal kaks nädalat residentuuris. “Viljandi Muuseumi kogud oma külluses panid tegelikult pea ringi käima. Esemeid on tohutult palju ja absoluutselt kõik oli huvitav. Selle sees mingi oma lugu leida oli päris keeruline, aga näitus ongi lahendatud nüüd mitmehäälsena - püsiekspositsioon (minu jaoks on see nagu terviklik leidobjekt), juhuse kasutamine (koguhoidjate räägitud lood) ja selle kogemuse põhjalt minu skulptuurid.” rääkis Karlson.

Projekti „Kunstnikud kogudes“ ühe eestvedaja Maarin Ektermanni sõnul meenutavad Karlsoni loodud valged vormid modernistlikke abstraktseid skulptuure. „Need on justkui palakad, mis on väändnud ja tardunud iga kord erinevasse asendisse, meenutades orgaanilisi vorme. Need võivad olla midagi, mida näeb vaadatuna läbi mikroskoobi või vastupidi - midagi, mida näeb vaadates kaugusesse,“ kirjeldab Ektermann näitamisele tulevaid teoseid, mis on skulptori poolt loodud, põhinedes Viljandi muuseumi koguhoidjate lemmikobjektide kirjeldustele, teadmata, milliseid museaale koguhoidjad silmas pidasid.

Näitus avatakse 10. juunil kell 17 ning sellega saab Viljandi Muuseumisse tutvuma tulla kuni 24. septembrini. Avamise järel toimub vestlus kunstnikuga. Näitust saadab ka publikuprogramm, mille raames peetakse 9. septembril vestlusõhtu kunstnik Edith Karlsoni ning kunstikriitiku ja kuraatori Gregor Tauli vahel. 

Facebook: https://www.facebook.com/kunstnikudkogudes
#kunstnikudkogudes

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Muinsuskaitseamet


"Kunstnikud kogudes" sügis 2021:

Viktor Gurov x Rahvusraamatukogu

Viktor Gurovi kohaspetsiifiline näitus „Aeglased sammud – kõndija maastikus“

„Aeglased sammud – kõndija maastikus“ viib jalutuskäigule rahvusraamatukogu ümbruses ja ruumides, tuues kokku ekspeditsioonide märkmed ja visandid, Kusta Toomi põneva ajaloolise isiku ja loomingu ning Rein Muuluka maastikufotod. Rahvusraamatukogus kulgeb väljapanek jalutuskäiguna läbi tähenduslike paikade ja nurgataguste, andes võimaluse märgilise hoonega tutvumiseks veel enne, kui suur renoveerimistöö selle mitmeks aastaks sulgeb.


Viktor Gurov
(s 1989) on kunstnik ja graafiline disainer, kes on töötanud viimased aastad nii projektiga „Kunstnikud kogudes“ kui ka Eesti Rahvusraamatukogu näituste osakonnas. Ümberlülitumine kunstnikurolli andis võimaluse igapäevatöö kõrval jätkata oma uurimuslikku kunstnikupraktikat, töötada põhjalikumalt rahvusraamatukogu kogudega ning kasutada materjaliga ümberkäimisel teistlaadi perspektiivi.

Projekt „Kunstnikud kogudes“ (2017– , Maarin Ektermann, Mary-Ann Talvistu) on ellu kutsutud eesmärgiga viia dialoogi kaasaegses kunstiruumis tegutsevad loovisikud ja (väike)muuseumid üle Eesti. Koostöö Eesti Rahvusraamatukoguga andis võimaluse katsetada seda koostöövormi ka teistes mäluasutustes ja laiendada kunstnike dialoogi pärandkultuuriga.

Facebook: https://www.facebook.com/kunstnikudkogudes
#kunstnikudkogudes


Toetajad: Eesti Kultuurkapital


"Kunstnikud kogudes" suvi 2021:

Aro Velmet x Sindi Muuseum

Andrus Laansalu x Järva-Jaani Koduloomuuseum

“Kunstnikud kogudes” viib kokku kaasaegse kultuuri väljal tegutsevaid loovisikuid ja väikemuuseumeid üle Eesti, et luua uusi võimalusi pärandi tõlgendamiseks ja selle vahendamiseks publikule. 2018. aastal EV100 kunstiprogrammi suurüritusena alguse saanud projekt on praeguseks loonud 11 sellist dialoogi, mis on päädinud eriilmeliste näituste ja sündmustega, tekkinud on uued kontaktid ja hoogustatud arutelu pärandi esitlemise ja tõlgendamise ning regionaalse kunstielu osas.

Kuko projektid algavad kõik kutsutud loovisikute viibimisega muuseumis residentuuris, mis annab võimaluse keskenduda kohapealsele uurimustööle, tutvustada oma töömeetodeid muuseumiperele ja luua sidemeid kogukonnaga. Kuna see, mis täpselt toimuma hakkab, selgub alles pärast residentuuri, on see lähenemine nõudnud muuseumidelt usaldust ja protsessiga kaasas olemist – ning on rõõm avada tekkinud koostöö tulemid nüüd ka publikule.

“Kunstnikud kogudes” projekti veab proloogkool, omaalgatuslik platvorm, mis tegeleb kaasaegse kunsti vahendamise ja alternatiivharidusega. Kuko projektijuhid on Maarin Ektermann (maarinektermann@gmail.com) ja Mary-Ann Talvistu (marytalvistu@gmail.com), graafiline disainer Viktor Gurov.


Facebook: https://www.facebook.com/kunstnikudkogudes
#kunstnikudkogudes


Toetajad 2021: Eesti Kultuurkapital, Muinsuskaitseamet, Tori vald


“Kunstnikud kogudes” raames veel tulekul:

sügisel 2021 – Viktor Gurov x Rahvusraamatukogu

kevadel 2022 – Edith Karlson x Viljandi Muuseum


NB! EV100 raames toimunud kümnest Kukost ja projektist tervikuna annab hea ülevaate ka 2019. aastal välja antud trükis – ostusooviga kirjutage palun maarinektermann@gmail.com


Väikese sissevaate trükisesse saab siit:


Tunnustused

"Kunstnikud kogudes" projekt pälvis 2018. aastal ka Kulka Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia ning äramärkimise Muuseumiauhindade kogukonna-projektide voorus. 

KuKo trükis valiti 2019. aastal Eesti 25 kauneima raamatu hulka.

KuKo sotsiaalmeedia lingid: Toetajad:

Täname Karl Kipperit abi eest kodulehe timmimisel!
Täname Eve Anijärve ja Darja Andrejevat tõlkeabi eest!

Eesti keeles