Raul Keller + Eesti Ringhäälingumuuseum


”Hommage Felix Moorile”

10.08.2018, 03.11.2018

Raul Keller on alates 2002. aastast, mil ta salvestas Kultuuritehases Polymer asunud ateljee-stuudios Unison Projekti plaadi ”Segaja / Jammer”, eksperimenteerinud raadioeetri kui kunstilise materjaliga. ”Kunstnikud kogudes” projektis said loogiliselt kokku mitu autori jaoks juba eelnevalt olulist liini — elektromehaaniline füüsiline heli, raadiotehnoloogia, vanad salvestised, elektrooniline improvisatsioon ja analoogmüra.

Seekordse ettevõtmise keskmes on 1938. aastal Berliinis firma Sander ja Janzen ehitatud lakiplaadikirjutaja Saja Synchron*, mis oli omal ajal kõige moodsam ja arenenum salvestus-tehnoloogia. Seadeldis võimaldas jäädvustada raadiosaateid ja muusikat ning neid hiljem raadioeetris taasesitada.

Selleks, et taasluua raadiostuudio ja produtseerida nn otse-eetris kirjutatud füüsiline tõmmis, võttis Keller endale abiks Kalle Tikase. Eesti Ringhäälingumuuseumis toimunud avalik lindistus oli ühtlasi austusavaldus tunnustatud raadioreporter Felix Moorile, kelle nimega on seotud ka eesti näitekunsti areng, millele ta on kaasa aidanud nii näitlejana kui ka hääle-, kõnetehnika ja deklamatsiooni õpetaja ning näitejuht-lavastajana Estonias ja Riigi Ringhäälingus. Kelleri loodud radiofooniline teos sisaldab endas nii ajaloolist raadioheli kui ka modulaarsüntesaatoril genereeritud signaali ja impulsse. Lõigatud lakiplaatidel on kindel eluiga — iga korraga muudab kuulamine plaadi signaali ja müra suhet — signaal kaob ja asendub lakikihist väljakuluva füüsilise müraga. Füüsilisus on seega sama efemeerne kui raadioeeter.

Projekti lõpptulemusena värskendati ka lakiplaadikirjutaja Saja Synchron tööprotsessi tutvustavat väljapanekut Eesti Ringhäälingumuuseumi püsiekspositsioonis. Seeläbi õnnestus taaselustada ühe museaali lugu, muuta see korraks jälle elavaks ja kirjutada juurde uus peatükk.

* Tegemist on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogust Eesti Ringhäälingumuuseumisse deponeeritud museaaliga.


Raul Keller (1973) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias interaktiivse multimeedia magistrantuuri. Eksperimentaalse kunstnikuna tegeleb ta tehnoloogiaga, keskendudes improvisatsioonile, tajule ja füüsilisusele. Alates 2014. aastast töötab Keller Eesti Kunsti-akadeemia uusmeedia õppetooli juhataja ja professorina. Keller on osaline ka mitmes kollektiivis: Muusika ja Kunsti Dünaamilise Koondise (MKDK) eksperimentaalse eketroonilise muusika rühmituse Eesti Elekter liige (koos Taavi Kerikmäe, Tõnis Leemetsa, Maike Londi, Heikki Tikase ja Kalle Tikasega) asutajaliige ja juhataja; vabaimpro müraduo Post Horn (koos Hello Upaniga); ta on raadiokunstifestivali Radiaator asutaja (koos Katrin Essensoniga), ning on andnud raadiokunsti kontsertetendusi koos LokaalRaadioga (koos Katrin Essensoni ja Hello Upaniga). Lisaks osaleb Keller kunstirühmituses MIMproject ning on sooloartistina üles astunud nime all Paul Cole, esitades burleskset americana-rokki. Keller on pälvinud ka Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2013 koos MIM projektiga ja 2014).

Eesti Ringhäälingumuuseumi asukohaks on valitud Türi, kuna 1937. aastal valmis just siin toonase Euroopa moodsaim raadiosaatejaam ja Eesti ringhääling alustas selle tõttu edaspidi oma saatepäeva kutsungiga: ”Hallo, hallo, siin Tallinn, Tartu ja Türi!”. Muuseumi püsinäitus kajastab ringhäälingu ajalugu alates esimestest saatekatsetest. Näituste külastaja saab vaadata-võrrelda eri aegade raadiovastuvõtjad, tele- ja raadioprogrammide tootmiseks-edastamiseks kasutatud tehnikat ning tutvuda rahvuskeelse ringhäälingu arengulooga.

Raul Kelleri residentuur muuseumis toimus 23. aprill – 01. mai 2018.
Residentuuri korraldamist toetas ka Eesti Ringhäälingumuuseum.


Publikuprogramm 

10.08.2018 Avalik salvestus
16:00 Ekskursioon Eesti Ringhäälingumuuseumis Juhan Sihveri juhatamisel
17:00 Eksperimentaalne avalik salvestus lakiplaadikirjutaja Saja Synchroniga.
Kava:
  • Raul Kelleri radiofooniline kompositsioon ja vabaimpro modulaarsüntesaatoril
  • Vabaimprovisatsiooniduo Post Horn (Raul Keller ja Hello Upan)
  • 1930ndate muusika bluusiduo Ringhold (Kalle ja Eleonora Tikas) esituses
03.11.2018 Kunstibuss Tallinnast
13:00 Juhan Sihveri tutvustus salvestusseadmetest Riigi Ringhäälingus
13:15 Raul Kelleri hommage raadioreporter Felix Moorile ja Hello Upani eksperimentaalne live
Täname: Juhan Sihver, Kalle Tikas, Eleonora Tikas, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum


Galerii

Siin on pildid külaskäigust muuseumisse sügisel 2017, kus meile tegi väga huvitava ringkäigu Ringhäälingumuuseumi direktor Juhan Sihver.
Eesti keeles