Projekti "Kunstnikud kogudes" seitsmes sündmus - Raul Kelleri  eksperimentaalne avalik salvestus toimus Eesti Ringhäälingumuuseumis 10. augustil!

Seekordse ettevõtmise keskmes on 1938. aastal Berliini firma Sander ja Janzen ehitatud lakiplaadikirjutaja Saja Synchron, mis oli omal ajal kõige moodsam ja arenenum salvestustehnoloogia. Seadeldis võimaldas jäädvustada raadiosaateid ja muusikat ning neid hiljem raadioeetris taasesitada.

Publik saab sel päeval ja ainult sel päeval osa unikaalsest salvestusest ja ka selle esmakordsest kuulamiskogemusest. Raul Kelleri etteastel tekib radiofooniline teos, mis tegeleb raadio kui signaali ja eetri kui füüsilise materjaliga ning sisaldab endas nii ajaloolist raadioheli kui ka modulaarsüntesaatoril genereeritud signaali ja impulsse. Heli ning mürauuringutele keskendub ka eksperimentaalse vabaimprovisatsiooniduo Post Horn (Raul Keller ja Hello Upan) esitus. Bluusiduo Ringhold (Kalle ja Eleonora Tikas) lisab sellele oma ettekujutuse muusikast, mille sarnast oleks võinud 1930-ndatel raadiost kuulata. 

Lõigatud lakiplaatidel on kindel eluiga – iga korraga muudab kuulamine plaadi signaali ja müra suhet – signaal kaob ja asendub lakikihist väljakuluva füüsilise müraga. Füüsilisus on sama efemeerne kui raadioeeter. Autorid taaselustavad seega ühe museaali loo, muudavad selle korraks elavaks ja kirjutavad juurde uue peatüki. 

Avalik salvestus on üks osa “Kunstnikud kogudes” projektist Eesti Ringhäälingumuuseumis. Oktoobri lõpus avatakse muuseumi püsiekspositsiooni täiendusena lakiplaadikirjutaja Saja Synchroni tööprotsessi tutvustav väljapanek.

Ajakava reedel, 10. augustil:

Kell 16 – Ekskursioon Eesti Ringhäälingumuuseumis (Juhan Sihver)

Kell 17 – Eksperimentaalne avalik salvestus otse-eetris lakiplaadikirjutaja Saja Synchroniga.

  Kavas:

·       Raul Kelleri radiofooniline kompositsioon ja vabaimpro modulaarsüntesaatoril

·       Vabaimprovisatsiooniduo Post Horn (Raul Keller ja Hello Upan)

·       1930ndate muusika bluusiduo Ringhold (Kalle ja Eleonora Tikas) esituses


Täname:

Juhan Sihver, Kalle Tikas, Eleonora Tikas, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Raul Keller (1973)

...on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias interaktiivse multimeedia magistrantuuri. Tema looming keskendub kohaspetsiifilisele heliinstallatsioonile, performance'ile, improvisatsioonile, DIY-kultuurile, tekstile ning video- ja radiofoonilisele kunstile. Keller on osa mitmetest kollektiivsetest platvormidest — ta on “Muusika ja Kunsti Dünaamilise Koondise” asutajaliige ja juhataja (MKDK); eksperimentaalse elektroonilise muusika grupi “Eesti Elekter” (koos Taavi Kerikmäe, Tõnis Leemetsa, Maike Londi, Heikki Tikas ja Kalle Tikasega) ning vabaimpro müraduo “Post Horn” liige (koos Hello Upaniga); raadiokunstifestivali "Radiaator" asutaja (koos Katrin Essensoniga); ta on andnud raadiokunsti kontsertetendusi koos “LokaalRaadioga” (Katrin Essensoni ja Hello Upaniga). Lisaks osaleb Keller kunstirühmituses “MIMproject” ning on sooloartistina üles astunud nime all Paul Cole, esitades burleskset americanarokki. Alates 2014. aastast töötab Keller Eesti Kunstiakadeemia uusmeedia õppetooli juhataja ja professorina.

KODULEHT
LOE LISAKS


Eesti Ringhäälingumuuseum

Muuseumi asukohaks on valitud Türi, kuna 1937. aastal valmis just siin tol ajal Euroopa moodsaim raadiosaatejaam ja Eesti ringhääling alustas selle tõttu edaspidi oma saatepäeva kutsungiga: „ Hallo, hallo, siin Tallinn, Tartu ja Türi!“

Muuseumi püsinäitus kajastab ringhäälingu ajalugu alates esimestest saatekatsetest. Näituste külastaja saab vaadata-võrrelda erinevate aegade raadiovastuvõtjad, tele- ja raadioprogrammide tootmiseks-edastamiseks kasutatud tehnikat ning tutvuda rahvuskeelse ringhäälingu arengulooga.

KODULEHT
FACEBOOK


Raul Kelleri residentuur muuseumis toimub 23. aprill — 01. mai 2018. Residentuuri korraldamist toetab ka Eesti Ringhäälingumuuseum.

Siin on pildid külaskäigust muuseumisse sügisel 2017, kus meile tegi väga huvitava ringkäigu Ringhäälingumuuseumi direktor Juhan Sihver.