Projekti "Kunstnikud kogudes" kaheksas näitus - Marge Monko täiendus "Naer kuni pisarateni*" Võru muuseumi püsiekspositsioonile Vana-Võromaa Kultuurikojas!

Marge Monko koostatud täiendus muuseumi püsiekspositsioonile käsitleb vaba aega ja meelelahutust Võrus 1920–1930-ndatel aastatel. Pakkumaks alternatiivi rahvusromantilisele narratiivile, mida selle perioodiga enamasti seostatakse, on kunstnik mõnevõrra spekulatiivselt asetanud Võru tolle aja kosmopoliitsete trendide konteksti. Ekspositsioon on jaotatud neljaks alateemaks: mood, meelelahutus, sport ja autod ning näha saab fotosid ja esemeid muuseumi fondist, samuti tolleaegsetest ajalehtedest ja ajakirjadest pärit materjale. Muuseumi sissepääsu kohal võtab külastaja vastu neoonsilt, mille kujunduses on kunstnik kasutanud nii Võrumaa vapi kui ka art deco stiili elemente.

Kahe maailmasõja vahelised kümnendid tähistavad läänemaailmas suurt murranguperioodi, moderniseerumist. ’Möirgavatel kahekümnendatel’ ilmus tänavatele järjest rohkem autosid, äsjast sõjaõudust aitasid unustada kino, raadio ja džässmuusika ning südameid vallutasid tantsustiilid tšarlston ja sving. Paranes naiste ühiskondlik positsioon, vilja hakkas kandma soolise võrdõiguslikkuse nimel peetud võitlus. Ka Eestis olid naised saavutanud 1918. aastal valimisõiguse ning1920-ndatel tegutses riigis 31 naisorganisatsiooni. Naiste esindatus poliitikas oli siiski kesine – näiteks riigikogu teise koosseisu kuulus aastatel 1923–1926 vaid kolm naist.

1922. aastal oli Võru linnas 5077 elanikku (peaaegu poole võrra rohkem kui 19. sajandi lõpus) ning maailma suurlinnade trendid jõudsid otsapidi ka siia. Ajalehe Wõru Teataja põhjal võib öelda, et 1920-ndate aastate teises pooles ja 1930-ndate aastate alguses avati linnas pidevalt uusi kohvikud ja ärisid. Põhilisteks vaba aja veetmise kohtadeks oli Võru Kannel, kus tegutsesid nii teatritrupp, einelaud kui ka kino, ning kino Mars, kus näidati Euroopa ja Hollywoodi filme. Rohked juuksurisalongide, moeäride ja autode edasimüüjate reklaamkuulutused kohalikus lehes annavad aimu jõukast linnakodanlusest ja suurenenud tarbijaskonnast. Kuid samal ajal tõstsid poliitilises elus pead juba uued, autoritaarsed jõud...

* Kinoteatri Kannel reklaamkuulutusest filmile „Ainult naisteleˮ (Wõru Teataja, 27.10.1928)

Näitusega seotud sündmused:
Näituse käigus korraldab kunstnik Marge Monko Võrumaa Muuseumis ka töötoa noortele; lisaks toimub „Kunstnikud kogudes” projektijuhtide-kunstiteadlaste loeng kunstist avalikus ruumis. Täpsem info ja kuupäevad jooksvalt muuseumist, projekti kodulehelt ja Facebookist!

Täname:

Helve Alla, Tiia Haug, Jana Huul, Artur Ruusmaa, Rainer Kuuba

Ajaloo-tarbeks säilib siin ka EV100 kunstibussi info:
20. augustil sõidab Tallinnast näituse avamisele kunstibuss. Lisaks Monko näituse avamisele Võrumaa Muuseumis peatub buss ka Seto Talumuuseumis, kus on avatud samasse sarja kuuluv Eva Mustoneni näitus „/seto“. Tuusik Tallinnast läbi Tartu, kust samuti kunstihuvilised kaasa võetakse, Värskasse ning Võrru maksab 14 eurot.

Kunstibussi ajakava:
10.00 Start Tallinnast G.Otsa tänavalt (Draamateateri ja Estonia ning Reaalkooli vaheliselt lõigult)
12.30-12.35 Peatus Tartus Vanemuise alumises parklas
13.45-16.00 Värska, Seto Talumuuseum (Pikk 56, Värska, Põlvamaa)
16.00-17.00 Sõit Värska-Võru
17.00-19.00 Võru, Võrumaa Muuseum/Vana-Võromaa Kultuurikoda
19.00-20.00 Võru-Tartu (peatus Vanemuise alumises parklas)
22.30 Saabumine Tallinnasse

Marge Monko (1976) 

...on õppinud Eesti Kunstiakadeemias fotograafiast ja täiendanud end Viini Rakenduskunstide Ülikoolis. Tema loomingut on mõjutanud feminism, psühhoanalüüs ja visuaalkultuuri teooriad, keskendudes teemadele nagu naise kujutamine, kehalisus, (tarbimis)iha ja armastus kaasaja turumajanduslikus ühiskonnas. Meediumid, mida Monko kasutab, varieeruvad dokumentalistikast lavastuseni, fotost video ja installatsioonini.

Marge Monko on Ida- ja Kesk-Euroopa kunstiauhinna Henkel Art Award 2012 laureaat, aastatel 2013-2015 osales ta stuudioprogrammis HISK Belgias ning 2015. aastal ISCP residentuuris New Yorgis. Alates 2016. aastast saab Marge Monko ühena esimestest riiklikku kunstnikupalka, aastast 2017 töötab ta Eesti Kunstiakadeemias fotoosakonna juhatajana. 

KODULEHT
LOE LISAKSVana-Võromaa kultuurikoda — Võrumaa Muuseum

Muuseumi info- ja materjalirohke püsiväljapanek annab põhjaliku ülevaate Võrumaa asustamise aja algusest kuni 20. sajandi keskpaigani. Huvitavalt on kujundatud arheoloogiliste leidude ja etnograafiliste esemete väljapanek; talutare, rätsepa ja kingsepa töönurk, orelimeistrite vendade Kriisade nurk, mõisatuba ning metsavenna punker. Muuseumi näitusesaalides korraldatakse fondinäitusi, kunsti-, käsitöö-, foto- ja raamatunäitusi.

KODULEHT


Marge Monko residentuur muuseumis toimus 08. – 15. aprill 2018. 
Kunstniku residentuuri toetab ka Vana-Võrumaa Kultuurikoda ning lisaks oleme väga tänulikud Helve Alla'le abi eest!

Pildigaleriis on fotod nii esimesest külaskäigust muuseumisse sügisel 2017 kui ka Marge enda jäädvustused tema residentuurist (seitse viimast fotot):