"Kunstnikud kogudes" projekti teise näituse - Laura Põld Kunda Tsemendimuuseumis - avamine toimus 15.06.2018. Näitus jääb avatuks kuni 30.09.2018.

Kunstnik lõi muuseumi püsinäituse sisse alternatiivse teekonna, jutustades samuti linna, siinsete loodusressursside ja tootmise ajalugu, kuid tehes seda abstraktsemalt ja poeetilisemalt. 

Kunda vana tööstusmaastik, pudelahjude säilmed, AS-i Kunda Nordic Cement tänapäevase tehase tootmisprotsessid ja toormaterjali karjäärid – kõik see on inspireerinud kunstnik Laura Põldu näituse loomisel Kunda Tsemendimuuseumis. Kui vana tsemenditehase karismaatilised varemed on liiga ohtlikud, et külastajaid sinna juhtida, toob kunstnik midagi arhitektuuripärandi tunnetusest hoopis siseruumidesse, luues monumentaalsed objektid, milles on leidnud koha nii kunagine linna Vabatahtliku Tuletõrje Ühingu seinaleht Herilane, keraamilised objektid kui ka leitud kivistised. Kunstnikule omased voolavad vormid ja materjalikasutus ei tõmba konkreetset piiri loodusliku ja tehisliku, leitud objektide ja omaloodu, uue ja vana vahele. Olles oma loomingus väga protsessikeskne kunstnik, jõuab Põld lõpliku vormistuseni katsetades ja materjalidega mängides. Võttes seekord lähtekohaks kohaliku Lontova kihistu „sinisavi”, eksperimenteeris Põld loodusliku savikrohvi valmistamise võtetega, kohandades seda oma skulptuurilaadsete objektidega.

Näitus Kunda Tsemendimuuseumis jääb avatuks 30. septembrini 2018.


Järgmised üritused Tsemendimuuseumis:

29. septembril – Eesti Loodusmuuseumi Loodusretk: sada aastat tehismaastikke Ida-Virumaal

Vaata maastikku uue pilguga! Retkel külastatakse nii praeguseid kui ajalooliseid tehismaastikke, mille peamiseks kujundajaks on olnud põlevkivi kaevandamine ja töötlemine, mis sai alguse natuke enam kui 100 aastat tagasi. Retk bussiga, algus- ja lõpp-punkt Tallinnas, teejuht ELMi geoloog Sander Olo.  

30. septembril – Muuseumi hooaja lõpetamine

Töötoad ja vestlused Kunda sinisavi kasutamise võimalustest – nii praktilised võtted ökoviimistluses (savikrohv) kui ka esteetiline lähenemine eksperimentaalses keraamikas ja nüüdisaegses kunstis


Ajaloo tarbeks ka avanädalavahetuse ajakava:

Reede, 15. juuni

Kell 11 – Buss Tallinnast Kundasse

Kell 14 – Soovijatele ekskursioon AS-i Kunda Nordic Cement tehasesse (15 kohta kiirematele registreerujatele!)

Kell 16 – Näituse avamine muuseumis

Kell 17 – Vestlus ja ringkäik kunstnikuga näitusel

Kell 18 – Soovijatele ringkäik vanal tehasemaastikul Uno Trummi juhatamisel

Kell 20 – Buss tagasi Tallinna

Laupäev, 16. juuni

Kell 18 – Ringkäik kunstnikuga näitusel

Kell 19.00–20.30 – Kunstiteadlase ja „Kunstnikud kogudes” projektijuhi Maarin Ektermanni loeng kaasaegsest Eesti kunstist


Suured tänud:

Kristi Onkel, Helen Jagant, AS Kunda Nordic Cement, eriti Peeter Toom, Ülari Pai ja Allar Aamer, Triin Pruul, Dénes Farkas, Maarja Tänav, Katrin Hallas, Jānis Ābele, Inese Emma Klovina, Lukas Eggerth, Uno Trumm, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakond, Eesti Kunstiakadeemia raamatukogu, Eesti Loodusmuuseum

Laura Põld (1984)

... on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuseõppe keraamikas ning Tartu Ülikooli magistrantuuri maalikunsti erialal; elab ja töötab Tallinnas ja Viinis. Tema peamiselt kohaspetsiifilised teosed tegelevad maastiku-, materjali- ja kohatunnetuse kogemusega. Eri meediumite nagu maal, installatsioon, keraamika, video ja tekst kombineerimisel ja olemasolevate materjalide taaskasutamisel tekivad (galerii)ruumiga ühte sulanduvad tajumaastikud.

KODULEHT
LOE LISAKS


Kunda Tsemendimuuseum

Kunda Tsemendimuuseumis on võimalik tutvuda tsemendi leiutamise ja kasutusele võtmise looga, tsemendi tootmisprotsessiga ja Kunda tsemendivabriku ajalooga. Muuseumikülastaja saab teada, miks ja kuidas hakkas inimene ise valmistama kivi, tutvub tänapäeva tsemenditööstusega ja võib läbida hiigelsuure pöördahju analoogi, kogedes tunnet, mis tekib klinkril seal keereldes.

Kunda linna ajalugu on täielikult läbi põimunud tsemenditootmisega, alates ettevõtlikust Kunda mõisaomanikust John Carl Girard de Soucantonist (1826–1896), keda rahvas Suka Antoniks kutsus, kuni AS-i Kunda Nordic Cement tänapäevase tehaseni, mida kiidavad nii töötajad kui ka linna elanikud. Enam ammu ei kata Kundat hall tolmukord ja linna kihistused on põnevaks avastamiseks nii sise- kui ka välisturistidele. Kui te juba siin olete, minge vaadake kindlasti Kunda vana tööstusmaastikku, hüdroelektrijaama, ajaloolist Lontova asulat koos seikluspargi ja Blücheri kohvikuga ning hea ilmaga ka supelranda!

FACEBOOK


Laura Põld oli muuseumis residentuuris 12. – 16. märtsil 2018. Residentuuri korraldamist toetas ka Kunda Tsemendimuuseum.

Residentuuri raames külastati ka Kunda Nordic Tsement tehast ning karjääri, suur aitäh huvitavate ekskursioonide eest! Põnevat infot tsemenditootmise ajaloo kohta jagas veel ka Uno Trumm.