"Kunstnikud kogudes" projekti kolmas näitus "Viivikonna passages" avanes 29.06.2018. Näitus jääb avatuks kuni 31.08.2018.

Jevgeni Zolotko näitus on minevikukildudest komponeeritud mälupilt ja ühtaegu ka nihestatud kohaspetsiifiline ruumikogemus. Kunstnik käsitleb Viivikonna, Sillamäe linna lähistel paikneva asula hetkeseisu endiste ning praeguste elanike suuliste mälestuste kaudu. Sõjavangide ehitatud kaevanduslinn valmis 1955. aastal, hiilgeaegadel elas seal mitu tuhat inimest, nüüd vaevu mitukümmend.

Näituse põhiaineks olevad monoloogid on geograafiliselt seotud sealse keskse Rahu tänavaga, mille uhke stalinistlik arhitektuur seisab tänapäeval suuresti varemetes. Lisaks on eksponeeritud ühiskondlikud-majanduslikud-koduloolised andmed, mis illustreerivad asula ja samanimelise karjääri lineaarset ja kohati dramaatilist vastastikust sõltuvust. Infotahvleid täiendavad Viivikonnast pärit leidobjektid, mis toovad sealse ajakapsli Sillamäe muuseumisse.

Viivikonnas ilmutab minevik end igal sammul, andes mõista, et ajalugu pole ühesuunaline ja sile kiirtee. Zolotko poolt Sillamäe muuseumihoonele loodud ajutises juurdeehitises nähtav ekspositsioon kõnetab ühte hääbunud elumaastikku elavate inimeste häälte kaudu. Mahajäetud asulast luuakse psühhogeograafiline kujund ning selle loo ajutine lisamine kohaliku muuseumi ekspositsiooni aktualiseerib selle peatüki nii kohalike kui ka laiema üldsuse jaoks.

Näitusega seotud üritused:

29. juunil:

Kell 16 – Näituse avamine

Kell 17 – Ringkäik näitusel ja vestlus kunstnikuga

7. juulil: Festivali  „Mägede  Hääl“ väljasõit Sillamäele koos Jevgeni Zolotko näituse „Viivikonna passages“ külastusega. Info ja piletid: www.magedehaal.ee

29. august: väljasõit Eesti Energia töötavasse kaevandusse koos antropoloog Eeva Keskkülaga

31. august: Näituse finissage

Täname:

Aala Gitt, Aleksandr Popolitov, Jelena Gorneva, Sillamäe linn, Evelin Salumaa, Kirill Tulin, Pavel Mihhailov, Stanislav Netšvolodov, Eesti Kultuurkapital

Jevgeni Zolotko (1983)

...on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri eriala bakalaureuseõppe ning jätkanud oma õpinguid Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna magistrantuuris. Zolotko installatsioonid kaevuvad ühise teadvuse eelsesse minevikku; kui teostes ka esineb narratiiv või ära tuntav visuaalne keel, on see pigem abivahend, mis aitab äratada meie aju mandelkehades peituvaid ammu-unustatud emotsioone. Zolotko ei tee seda protsessi kunagi lihtsaks, kogu kaasnev tekstiline materjal on kodeeritud šifriga, mille ainsaks lahendusviisiks on tõlgendus.

Zolotko on pälvinud Köler Prize'i peapreemia (2011), Anton Starkopfi nimelise skulptuuripreemia (2012), Kultuurkapitali Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2013) ja ajakirja Akadeemia kunstiauhinna (2016).

LOE LISAKS


Sillamäe Muuseum

Sillamäe linn oli pikka aega salajane ja suletud sinna rajatud uraani rikastusvabriku tõttu. Muuseum annabki ülevaate linna ajaloost ja kujunemises, toetudes Põlevkivikeemia Tehase erakollektsiooni esemetele.

Muuseumis on kuus saali erinevate näitustega: Sillamäe linna ajalugu, 50-ndate aastate tuba, mis tutvustab tolleaegset elu-olu, Vaivara valla taluolustik 18. sajandi lõpul ning 20. sajandi esimese poolel ning saal "Muusikalaegas". Ainulaadne on “Mineraalide saal”, kus külastaja saab ülevaate Eesti dolomiidi, lubjakivi ja graniidi päritolust ning tutvuda vääriskividega.

KODULEHT
FACEBOOKJevgeni Zolotko residentuur muuseumis toimus 19. — 25. novembril 2017 ja 05. — 11. jaanuaril 2018.
Kunstniku residentuuri toetas ka Sillamäe Linnavalitsus.

Pildid siin on meie külaskäigust muuseumisse sügisel 2017, väga põhjaliku ülevaate muuseumi näitustest andis Aleksander Popolitov.