"Kunstnikud kogudes" neljanda näituse "Kiri seintel. Kodavere välikäimla" avamine toimus 30.06.2018. Näitus jääb avatuks kuni 25.08.2018.

Samma eksponeerib muuseumi rehe all Kodavere kiriku hoovialalt leitud välikäimlat, mille seintele kirjutatud sõnumid ja nimed jutustavad lugusid 20. sajandi alguse külaajaloost ja inimestest. Hävimisest päästetud käimlast on seega ootamatult saanud uurimisobjekt ja kritseldustest seinal ajalooallikas. Eesti ühe armastatuima luuletaja Juhan Liivi ja ta venna Jakobi kodutalu valik pole sugugi juhuslik. Nad mõlemad käisid Kodavere kihelkonnakoolis ja Juhani sulest on sündinud lühipalu ka kohalikus murrakus.

Kui seinad kõneleksid, siis millest nad räägiksid? Grafiti-uurija Rainer Vilumaa toob ühe huvitava seigana välja latrinaalia (käimlagrafiti) asukoha spetsiifika: „WC eripära grafiti uurimise seisukohalt põhineb käimla eikellegimaalikus loomuses, siin avalduvas avaliku ja personaalse ruumi vastuolus ning selles, kuidas seda vastuolu märgiliselt ületatakse – olles küll üksinda oma intiimses sfääris, kuid ühtlasi avalikult suheldes teiste inimestega, kellele see paik kunagi omakorda saab nende isiklikuks ruumiks.”

Latrinaalia ei ole pelgalt moodsa aja nähtus. Seda kinnitab Hurlo Thrumbo pseudonüümi all 1731. aastal Inglismaal välja antud raamat, mis kujutab endast mitmeosalist kogumit avalike asutuste seintelt leitud poeetilis-humoorika sisuga sodingutest. Soovi korral võib ajas tagasi minna aga lausa antiikkultuuri leidudeni või kaasata ka koopajoonistusi.

Jaanus Samma on ise juba pikemat aega deklaratiivse grafiti vastu huvi tundnud ja seda ka kogunud. 2012. aastal alustas ta „Hair Sucks!” projektiga, mis on käsitsi kootud kampsunite seeria, mille mustrid põhinevad linnaruumist leitud seksuaalse alatooniga kritseldustel ja pildikestel. Kodavere välikäimla projekti võib mõtteliselt pidada selle idee edasiarenduseks.

Näituse kujundus: Brit Pavelson

Järgmised üritused:

25. augustil - Näituse finissage


Ajaloo tarbeks ka avapäeva ajakava:

Kell 14 – Ekskursioon Kodavere kirikus (Raigo Ojamets, Hilkka Hiiop)

Kell 15 – Näituse avamine ja vestlus kunstnikuga

Kell 16 – Piknik muuseumiõuel

Kell 17 – Ekskursioon Liivi Muuseumis (Mari Niitra)

Sõitis ka kunstibuss Tallinn-Kodavere-Tallinn


Täname:

Mari Niitra, Raigo Ojamets, Hilkka Hiiop, Juhan Kilumets, Evi Treial, Virve Jõgeva, Ann Kilk, Ella Viirmaa, Lehte Vene, Elli Kask, Enn Kurs, Anne ja Karl Elken, Koit Randmäe, Andreas Kalkun, Martin Rünk, Maari Hinsberg, Johanna Lamp, Kaarel Eelma, Eesti KultuurkapitalJaanus Samma (1982)

...on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala bakalaureuseõppe ja vabade kunstide magistratuuri ning täiendanud end mitmel korral Prantsusmaal. Hetkel jätkab ta Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes. Jaanus Samma viimaste aastate looming baseerub pikaajalisel uurimistööl ja arhiivimaterjalidel, mille keskmes on meeste seksuaalsuse kujutamine. Mitmed tema tööd on seotud linnaruumi subjektiivse kogemisega. Oma loomingus kasutab ta erisuguseid meediume, sidudes foto, video, graafika ja ka tarbekunsti totaalseteks installatsioonideks. Alates aastast 2017 on Samma ka üks riikliku kunstnikupalga saajatest. (tekst siit)

KODULEHT
LOE LISAKS


Liivi muuseum

Liivi Muuseumis on huvilistele vaadata Juhani ja ta venna, Jakob Liivi, kodutalu. Väliekspositsioon on sisuliselt vabaõhumuuseum, mis annab ettekujutuse eesti talurahva elust 19. — 20. sajandi vahetusel. Näitustemajas on püsinäitus „Oleksin ma luuletaja“ ning etluskonkurssi ja Liivi luuleauhinda puudutavad väljapanekud. Muuseumis on ka püsinäitus "Kodavere — hää mürakas kihelkonda", mis tutvustab piirkonna minevikku ja eri kultuure: kodavere murrakut, vadja pärandit, vanausulisi ning kohalikke baltisaksa aadlikke. Igal kevadel toimub Liivide ja liiviliku luule etluskonkurss koolinoortele, samuti antakse koos vallavalitusega ja Alatskivi keskkooliga välja luuleauhinda. Liivi muuseum on tuntud ka suveetenduste poolest.

Muuseumi foto: Reelika Niit

KODULEHT
FACEBOOK

Jaanus Samma residentuur muuseumis toimub 23.aprillist - 04.maini 2018. Residentuuri läbiviimist toetab ka Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp!

Pildid külaskäigust muuseumisse talvel 2017: