Projekti "Kunstnikud kogudes" üheksas näitus - Flo Kasearu "Vana-vana-vana-vana-paberinirk" Koidula Muuseumis Pärnus!

„Kunstnikud kogudes” projekti eesmärk oli n-ö istutada muuseumisse üks väline vaatleja, kellele on jäetud vabad käed. Flo Kasearule hakkas muuseumis tegutsedes ja selle toimetamist jälgides huvi pakkuma Lydia Koidula isik, mis tundub kaasajal peaaegu oma legendi varju jäävat. Koidulaulik on müütiline tegelane, kelle õlgadel on ka sada aastat hiljem meie rahvuslikus uhkuses ja enesemääramises kanda oluline roll. Kuna Kasearu avas isikliku majamuuseumi oma kodus Tallinnas juba 2013. aastal, ootamata ära isikule tavaliselt alles postuumselt osaks saavat austusavaldust, on tema huvide fookus ehk just sellest kantuna suunatud rohkem isikule. 

Viibides projekti „Kunstnikud kogudes” käigus Koidula Muuseumi juures residentuuris, on kunstnik välja noppinud mõningad sõlmitused muuseumi tegutsemisest. Neid võimendades või ümber mängides loob ta ekspositsiooni sisse uue trajektoori, mis annab külastajale võimaluse tutvuda mitte üksnes Koidula elu ja loominguga, vaid muutuda tähelepanelikumaks ka selle suhtes, kuidas muuseum seda lugu esitab ning mis võimalused oleksid narratiivi jätkata / edasi arendada. Kunstniku käsitlus on tunduvalt mängulisem ja humoorikam ning tema vastutus erineb muuseumi vastutusest rääkida n-ö ametlikku, väärikat lugu. Kuid inimeste elu ongi tihtipeale palju mitmetahulisem, kui pärast nende surma rajatud heroiline isikumuuseum paista laseb, ja kaasaegne kunst saabki visata õhku küsimusi ning pakkuda välja stsenaariumeid, mis loovad pinna edasi mõtlemiseks ja arutamiseks. 

Millest selline pealkiri? Kasearu arvutas väljas, et Lydia Koidula võiks talle olla vana-vana-vana-vanaema. Kuna Koidula aga ei ole Kasearu vanaema, siis kandub põlvkondadest üle hoopis F. R. Kreutzwaldi pandud hüüdnimi – paberinirk!

Täname:

Tõnu Narro, Pärnu Muuseum, Elmar Trink, Piret Pedanik, Heneliis Notton, Margo Samorokov, Epp Kubu, Aivo Luhaoja, Mihkel Lember, Laura Pählapuu, Kristi Tasuja, Henno Sepp, Sidney Lepp, Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp

Näitus jääb avatuks 17. detsembrini 2018!

Ajaloo tarbeks ka avamisüritused:

07. septembril:

kell 16.00 näituse avamine Koidula muuseumis

08. septembril:

kell 14.00 soovijatele näituse “Varjupaiga festival” külastamine, kunstibuss väljub Endla teatri parklast ning toob tagasi Koidula muuseumi juurde, eelregistreerimine ja lisainfo tuusiku maksumuse kohta ev100@cca.ee või telefonil 5109125

Kell 16.00 vestlus kunstnikuga Koidula muuseumis ning juhitud ringkäik näitusel

Flo Kasearu (1985) 

...on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali eriala bakalaureuseõppes ja fotograafia osakonna magistrantuuri ning täiendanud end Berliini Kunstiülikoolis. Kasearu loomingu keskmes on traditsioonide, rahvusliku identiteedi ning poliitiliste ja ideoloogiliste situatsioonide tõlgendamine ja ümbermääratlemine. Aastast 2013 tegutseb ta omanimelise majamuuseumi kunstilise juhina ning tema viimaste aastate kunstipraktika on tihedalt seotud majamuuseumi keskkonnaga. Alates aastast 2017 on Kasearu ka üks riikliku kunstnikupalga saajatest. (tekst siit)

KODULEHT
LOE LISAKS

Koidula Muuseum

Lydia Koidula (1843—1886) on Eesti rahvusliku ärkamisaja tuntud poetess, publitsist ja ühiskonnategelane ning Pärnu on tema nooruslinn. Muuseumi hooneks on tema kodumaja aastatel 1850-1863 ehk endine Pärnu Ülejõe koolimaja, kus tema isa, ühtlasi eestikeelse ajakirjanduse isa Johann Voldemar Jannsen, oli tollal koolmeister.

Muuseumis on võimalik tutvuda nende mõlema elu ja tegevusega Eesti ärkamisaja kontekstis; siit leiab ka 19. sajandi keskpaiga tüüpilise koolitoa, saab viibida Jannsenite koduses söögitoas ning kirjutustoas tutvuda Eesti järjepideva ajakirjanduse alguslooga alates 1857 “Perno Postimehest”. Koidula Muuseum on tuntud ka suveetenduste poolest.

KODULEHT
FACEBOOK


Flo Kasearu residentuur muuseumis toimus suvel 2017 ja 09. – 16. märtsil 2018.
Residentuuri toetas ka Eesti Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp!

Viimased neli pilti on Flo jäädvustused oma residentuurist, mh ka kohtumine Koidula haua Kroonlinnas teistkordselt ülesleidnud ning ümbermatmise juures olnud Henno Sepaga.