"Kunstnikud kogudes" projekti esimesena avatud näitus: Aet Aderi ja Laur Kaunissaare  "Puhkus on töö" Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis, 19.05 - 24.08.2018:

Töö ja puhkus on tänapäeva elu üks peatelgi. Tööd tehakse palju ning puhkust kui katkestust oodatakse helge unistusena. Kuid ühtede puhkus teiste töö ja kuskil pole see ilmsem kui monofunktsionaalses kuurortlinnas. Narva-Jõesuus on palju puhatud. Siin on tehtud ka palju tööd, et teised saaksid puhata.

Narva-Jõesuu tänane külastaja võib õhus aimata nostalgia magusmõrudat hõngu. Selle linna puhul meenutatakse imetlusega puhkamise kuldaega, kuid ka kuldaegu on siin olnud mitmeid – tsaari-Venemaa, sõdadevahelise Eesti ja Nõukogude Eesti periood. Kuulsusrikkast minevikust saab Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis põhjaliku ülevaate. Kuskil äriplaanides on ehk juba olemas ka tulevik. Kuid on üks aeg, mis on sellest muuseumist puudu. 

Projekti "Kunstnikud kogudes" raames on loodud ekspositsiooni Narva-Jõesuu kui puhkusepaiga olevikust – hetkest, mil puhkuseunistus kohtub tööreaalsusega. Koostöös fotokunstnik Diana Tamanega sündis fotoseeria tänastest Narva-Jõesuu spaadest – „Noorus”, „Meresuu” ja Narva-Jõesuu Sanatoorium. Koduloomuuseumi kahel verandal, mis ei ole tavapäraselt sellisel kujul külastajatele avatud, eksponeeritakse lisaks fotoseeriale ka objekte kaasaegsest puhkusekultuurist. Näitus avab nii külastajate kui töötajate maailmad ning keskendub aegade-ülesele solidaarsusele, mis meid kõiki töörabamises ja puhkuseihas ühendab.

Aet Ader - Laur Kaunissaare - Diana Tamane

Aet Ader (1985) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakonnas magistriõpingud (2010) ning täiendanud end Kopenhaagenis. Ader on üks arhitektuuribüroo b210 asutajatest ja Eesti Arhitektide liidu aseesinaine. Ta on olnud ajakirja Ehituskunst peatoimetaja (koos Kadri Klementiga) ning kureerinud koos b210-ga aastal 2013 Tallinna arhitektuuribiennaali „Taaskasutades nõukogude ruumipärandit“.

KODULEHT

Laur Kaunissaare (1982) on Teater NO99 dramaturg ning on varem töötanud dramaturgina ka Kanuti Gildi SAAL-is ja Tallinna Linnateatris. Lisaks on Kaunissaare juhtinud Kultuuripealinn Tallinn 2011 interdistsiplinaarse projektide programmi ning on aastal 2018 valmiva žanriülese suurteose „Saja lugu“ dramaturg. Ta on lõpetanud Lavakunstikooli lavastajana (2004).

Diana Tamane (1986) on läti juurtega eesti fotokunstnik. Ta on õppinud Tartu Kunstikoolis ja Sint Lucas'e Kunstikoolis Brüsselis ning viibis aastatel 2015-2016 HISK residentuuris Gentis. Hetkel osaleb ta näitustel Riias, Rio de Janeiros ja Tartus.

KODULEHT

Narva-Jõesuu Koduloomuuseum

Muuseumis saab külastaja pildimaterjali kaudu tutvuda kuurortlinna ajaloo ja kultuuriga, eksponeeritud on Narva-Jõesuuga seotud nimekate kunsti- ja kirjandusinimeste kirjad, dokumendid, fotod ja raamatud. Tutvustatakse tuntuid inimesi, kes on siin omaaegses “Eesti Riveras” elanud või siis suvitanud. Muuseum asub majas, kus on mõnda aega elanud ka kirjanik A.H. Tammsaare.

KODULEHT
FACEBOOK

Näituse avamine toimus Muuseumiööl, 19.05. 2018, koostöös Eesti Arhitektuurimuuseumi ekskursioonidesarjaga “Avatud majad”, mis viis huvilised põnevatesse hoonetesse, kuhu tavaliselt ei pääse. Seekord keskendus ekskursioon muinsuskaitsja ja Narva-Jõesuu arhitektuuri parima asjatundja Madis Tuuderi juhtimisel sealsele kuurortarhitektuurile.

FB sündmus (lõppenud): https://www.facebook.com/events/1706096212806618/

Avatud majade ekskursioonist nr 37: Narva-Jõesuu

Heitlikud poliitilised ja majanduslikud olud on eri aegadel Narva-Jõesuusse maha jätnud hulgaliselt põnevaid hooneid, millest paljud on tänaseks kas tühjad või sootuks varemetes.

Ringkäik algab nõukogudeaegse puhketööstuse lipulaevaks kujunenud kolhoosidevahelise sanatooriumi kompleksist, millest täna töötab oma vanas funktsioonis vaid peakorpus (arhitektid Nikolai Kusmin, Manivald Noor, 1961). Lähemalt vaadeldakse ka ENSV Ministrite Nõukogu puhkebaasiks rajatud IV korpust (Marika Lõoke, 1980), Tervisehalli (Toomas Rein, 1985) ning magalana toiminud III korpust (Ell Väärtnõu, 1974).

Seejärel liigutakse kunagist kõige elitaarsemat promenaadi Aia tänavat mööda edasi asula teise suure puhkeasutuse „Mereranna” puhkekodu (Pärtel Tarvas, Helgi Margna, 1969–1976) juurde, mis allus toonasele NSVL aatomitööstuse ministeeriumile. Tee peale jääb algse ilme säilitanud Sillamäe keemiakombinaadi lastelaager (Kovaltšuk, 1974). Puhkekodu juurest linnaparki suunduva A. Hahni tänava teises otsas lösutavad tsaariaegse kuurordi sümbolehitise kuursaali (Marian Lalewicz, 1913) varemed, mida samuti möödaminnes samuti saab silmitseda.

Ekskursiooni toetas Kultuurkapital.Aet Ader ja Laur Kaunissaare residentuur muuseumis toimus 02. — 11. märtsil 2018.
Siin ühel pildil on Aet ja Laur ka koos muuseumi juhataja Ljubov Nikkariga.